Vaneda Ayakkabı Kurucusu Kadir Yılmaz

Outdoor’da ilk yerli marka olarak adını Duyuran Vaneda’nın Kurucusu Kadir Yılmaz ile doğa, cruise ve keşif üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Eğer siz de bir doğa ve macera tutkunuysanız bu röportajı kaçırmayın.

 

 • Tam bir doğa tutkunusunuz ve Vaneda markası da bu tutkunuzun bir sonucu olarak doğmuş. Hikayesini anlatır mısınız?

Çocukluğumdan bu yana doğaya ve yeni şeyler keşfetmeye karşı büyük bir ilgim vardı. Okul yıllarımdan sonra bir süre İngiltere’de yaşadım. Türkiye’ye döndüğümde keşfetme tutkumla adeta bir kez daha yüzleştim. İşte tam da bu dönemde hayatımla ilgili önemli kararlar almaya başladım, tutkum zamanla bir yaşam tarzına ve işe dönüştü. Doğada olmak benliğimi bulmamı sağladı diyebilirim. Durum böyle olunca outdoor’a yönelik ürünler de hayatımda önemli bir yer oluşturmaya başladı. Bu alandaki ürünlerde nelerin eksik olduğunu kendi tecrübelerimden de yola çıkarak fark edebiliyorum. Aynı zamanda Türkiye’de outdoor’a ait yerli bir marka olmadığından ürünlerin fiyatları da yüksek oluyor. Bence doğa ile buluşmak bir lüks olmamalı. Bu nedenle yabancı markalarla teknoloji olarak yarışan ve fiyat olarak da ulaşılabilir ayakkabılar üretmeye karar verdim. Hem fiyat hem konfor hem de performans kriterlerini dikkate aldığımızda en ideal ayakkabıyı üretmeyi başardık.

 

 • Vaneda markası altında ne gibi ürünler var? Müşterileriniz ürünlerinize nereden ulaşabilir?

İlk olarak ayakkabı ve botlarla yola çıktık. Sonrasında koleksiyonumuza tişört, sweatshirt ve şort gibi tekstil ürünleri de eklendi. Aynı zamanda kampta gerek duyulan aksesuarlar da son zamanlarda ürün kategorimize eklediğimiz parçalardan. Dijitalde hem Trendyol’da varız hem de Vaneda.com’da. Ayrıca Karaköy’de açtığımız mağazamızı da ziyaret edebilirsiniz. Kış sezonununa yönelik ürünlerimize seçili Boyner ve SPX mağazalarında da ulaşabilirsiniz.

 • Yakın zamanda doğa dostu bir proje de geliştirdiniz. Ondan da biraz bahsetmek ister misiniz?

1 Tshirt = 1 Ağaç projemizden bahsetmek isterim tabi. Vaneda’dan satın aldığınız her Tshirt için T.C Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü Geleceğe Nefes projesine müşterimiz adına 2 adet fidan bağışı yapıyoruz.

 

 • Vaneda olarak en büyük hedefiniz nedir?

Üretim konusunda ülkemiz belki de en iyilerinden. Ayakkabı sanayimiz çok güçlü ancak fason üretimle ilerliyor. Ne yazık ki outdoor’a yönelik yüzde 100 yerli olan bir markamız yoktu. Ekip olarak hedefimiz bu alandaki boşluğu doldurmak ve bir dünya markası olmak. Üstün teknolojik özelliklerimiz ve üretim standartlarımız da dikkate alındığında bunu başaracağımıza inancımız tam. Vaneda olarak bu misyonumuzu duyurmak ve Vaneda dostlarını bu duygu altında birleştirmek istiyoruz.

 

 • 2021 koleksiyonunuz büyük ilgi gördü. Bize 2022 koleksiyonunuzdan tüyolar verebilir misiniz?

Yakın zamanda performansın sınırlarını zorlayan şehirli modellerimizi de müşterilerimizle buluşturduk. Yani aklı doğada olanları artık şehirde de yalnız bırakmayacağız. V-Clutch ismini verdiğimiz çok özel bir taban geliştirdik. Bu koleksiyonla birlikte ilk defa kadınlar için üretilen ve tasarımlarıyla göz dolduran modeller de geliştirdik. 2022’de kadın koleksiyonlarımız daha da genişleyecek. İlk kez çocuklar için de ürün tasarımları gerçekleştireceğiz. 4 mevsimlik koleksiyonlarımız artacak.

 

 • Biraz da doğa ve keşif tutkunuzdan bahsedelim mi?

Kendimi bildim bileli içimde doğaya ve yeni şeyler keşfetmeye karşı büyük bir tutku vardı. 18 yaşımdan beri aktif olarak motosiklet kullanıyorum. Dağlarda, tepelerde, çadırlarda kısacası her fırsatta doğada vakit geçirmek için planlar yapıyorum. Doğanın insanın bilinç ve duygularına ciddi katkılarda bulunduğunu bizzat tecrübe ederek öğrendim. Daha sağlıklı hissettiğim ve daha yaratıcı olduğum kesin. Doğada olmak, kendinden çok daha büyük ve mükemmel bir yapının parçası olduğunu hissettiriyor. Zamanla yelken, off-road, kite surf gibi sporlarla da ilgilenmeye başladım.

 • Bu zamana kadar sizi en etkileyen yerler nereler oldu?

Aslında gittiğim her yerin bende etkileri farklı oldu. Bu nedenle tek bir yerden bahsetmem imkansız. Türkiye’de, özellikle Toroslar ve Karadeniz’in yeri her zaman ayrıdır. Bu yerler inanılmaz güzelliklere sahip. Ancak zamanla beni etkileyen yerlerin ortak noktasını da keşfettim. İnsanlardan uzak ve insan eli değmemiş, ulaşılması güç olan ücra noktaları seviyorum. Tabi böylesine sakin ve zor noktaların peşinde olunca, donanımınızın da bu doğrultuda olması gerekiyor. Kıyafetlerimi ve kullandığım araçları da buna göre seçiyorum.

 

 • Yelkenle tek başınıza seyahat ettiğinizi duyduk. Bizimle paylaşabileceğiniz bir anınız var mı?

Bir keresinde fırtınalı bir mevsimde teknemdeydim. Bir hortum gelmeye başladı ve ilerdeki tekmeyi gözümün önünde birkaç saniye içinde devirdi. Ne kadar güçlü olduğunu o zaman anladım. Benim tekneme doğru gelmeye başladı ve ben tek başımaydım. Teknenin burnundan girerek arkaya doğru gitmeye başladı. Camların patlayacağını düşünerek yere yattım. Tekneye bağlı bir bot vardı ve onu önce havaya kaldırdı sonra da motorla beraber suya düşürdü. Çıkan sesleri size tarif etmemin imkanı yok. Her şey birkaç dakika içinde oldu. Kriz anında soğukkanlı olmanın ne kadar işe yaradığını yeniden deneyimlemiş oldum. Bu deneyimden dahi çok şey öğrendim.

 • Peki daha önce hiç cruise yaptınız mı? Sizde en büyük etki bırakan hangi destinasyondu, neden?

İtalya Sardunya’dan Yunan Adaları’na oradan da kendi kıyılarımıza gelmek muazzam etkileyici olmuştu.  Her bir koy birbirinden oldukça farklıydı. Daha önce tatmadığım lezzetler ile karşılaşmak, yaşadıkları kültürü görmek, standart bildiğim bir hayatın dışına çıkmak beni etkilemişti.

 

 • Dev cruise gemisinde yeni yerler keşfetmek dediğimizde, sizi en çok heyecanlandıran şey nedir?

Benim için en etkileyici olan seyahat sırasında içsel olarak çıktığım yolculuklar olur. Önemli olan seyahat devam ederken neler hissettiğim ve neler düşündüğümdür. İşte o zaman nerde olduğumun bir önemi kalmıyor. Ayrıca denizde olmak bence başlı başına bir yolculuk ve terapi vesilesi.

 

 • Görmeyi en çok istediğiniz cruise destinasyonu hangisi? Neden?

Karayip Adaları’na gitmeyi çok isterim. Orası bütün denizcilerin merak ettiği yerlerden biridir. Coğrafi yapısı, kültürü, halkı ve lezzetlerini yakından görmek isterim.