NORVEÇ KUZEY IŞIKLARI & FİYORTLAR

NORVEÇ KUZEY IŞIKLARI & FİYORTLAR

Norveç, doğal güzellikleri dolayısı ile neredeyse karış karış gezmeye değer bir ülke. Soğuk hava, insanları kapalı mekânlara yönlendirse de an’ın tadını çıkartmak için dışarıda olmalısınız.

Briksdalsbreen Buzulu

Briksdalsbreen, Avrupa anakarasının en büyük buzulu olan Jostedalsbreen’in bir diğer buzul kolu. Oldedalen Vadisi’nin sonundaki Briksdal Vadisinde, Sognog Fjordane İlçesindeki Stryn’de yer almakta. Göğe uzanan ağaçlı tepeler ile aşağı akan şelalelerin oluşturduğu muhteşem manzarayı kaçırmamak için, cruise ile Norveç yolculuklarının önemli bir parçası olan buzul turuna katılmalısınız.

Cruise yolculuğunun, Briksdalsbreen Buzulu’nu görmek için ayrılan kısmında, Stryn limanından Briksdalsbre Dağı Pansiyonuna kadar özel tur otobüsleri ile gidiliyor. Çok uzun sürmeyen bu yolculuktan sonra, pansiyonda “Troll Car” isimli araçların hazırlanması için bekleniyor. Bu arada Norveç’e özel yiyeceklerden tatma imkânı bulabilirsiniz.  Araçlar korunaklı olmadığı için, genellikle üzerinize kalınca kıyafetler almanız önerilir. Ancak eğer düşündüğünüzden daha soğuk olduğunu fark ederseniz, pansiyonda alışveriş yapabileceğiniz bir mağaza da bulunuyor.

Troll Car ile yaklaşık 2,5 km gidiliyor. Sonraki 500 metre yolu ise yürüyüşle tamamlıyorsunuz. Bu ünlü buzul kolu, Briksdal vadisine doğru bin 200 metre kadar inen bir buzuldur ve sürekli hareket halindedir. Hem oluşturduğu toz bulutu hem de yarattığı serinlik hissi ile başka bir dünyadaymış gibi hissedeceğiniz buzul için fotoğraf makinelerinizi ayarlarını tekrar kontrol edin!

Önemli not, buzulun yakınına geçmek çok tehlikeli. Hareketli olan buzulun çevresindeki barikatları aşmamak ve buradaki görevlilerin ikazlarına kesinlikle uymak gerek. Buzulun hareketi dolayısı ile çığ oluşma riski çok yüksek olduğu için bu konuda çok büyük hassasiyet göstermek gerekiyor.

Loen Skylift

Nordfjord’un nefes kesen manzarasını, Norveç’in en yüksek, en vahşi, en derin ve en keyifli yerini, dünyanın en dik teleferiğine binip, bin metrelik bir hat üzerinde ilerleyerek, bin metre yüksekten izlemek, ancak Loen Skylift ile olur.

Kesinlikle öneriyoruz. Norveç’e yolunuz düştüyse, cruise turlarına muhakkak göz atın, Loen Skylift görürseniz hiç beklemeyin hemen tura katılın. Fiorddan Hoven Dağı’na gidiş sadece bir kaç dakika sürer. Yüksek, dik ve güvenli muhteşem Hoven Dağı ve çevre manzarası sizi büyüleyecek. Buradan, bir kaç kilometrelik yürüyüş parkuruna erişebilirsiniz. Kışın kar raketleri ile yürüyüş yapabilir ya da kayakla tur atabilirsiniz. Gjølmunnebrua asma köprüsü (Avrupa’nın en uzun Via Ferrata Köprüsü) ile popüler Ferrata Loen tırmanma rotası da Horn Dağı’nda sona eriyor. Dağın tur için en yüksek noktasına ulaştığınızda, uçurumun kenarındaki Hoven Restoran’da yerel ürünlerle yapılan kaliteli yemeklerin tadını çıkartabilirsiniz.

The Atlantic Road

The Atlantic Road, yani Atlantik Yolu, okyanus üzerinde adalar arasında gezinebileceğiniz bir yol. The Guardian’a göre, 64 numaralı Norveç Ulusal Karayolu’nun bir parçası olan Atlantik Yolu, dünyanın yolculuk yapılabilecek en iyi yolu.

1989 yılında açılan Atlantic Road, 2005’te “Yüzyılın Norveç Yapımı” olarak seçildi. Atlantik Okyanusu üzerinde araçla gidebildiğiniz gibi yürüyerek ya da bisikletle de gidebilmeniz mümkün. Doğaya zarar vermeden, onunla iç içe tasarlanan bu eşsiz mimari ve mühendislik harikası, Norveç’in büyüleyici sürprizlerinden bir tanesi. Ayrıca balık tutmak için ideal yerleri var, olmazsa tekne ile açılarak balık yakalamanız mümkün. Bu yol, vahşi doğanın en güzel manzaralarını izleyebilmeniz için de harika. Ayrıca, dalış meraklıları için de keşfedecek çok şey var. Ulusal turist rotası Kårvåg’dan Bud’a kadar uzanır ve 36 kilometre uzunluğundadır. Yoldaki en büyük dinlenme alanı olan Eldhusøya, okyanus kenarında, doğal ortamı izlemek için ideal bir dinlenme alanı. Yaz kış açık olan kafede bir şeyler atıştırabilir, yolunuza devam edebilirsiniz.

Atlantik yolundaki adaların bazı bölgeleri bataklıktır. Yaya trafiğine açık olan bu bölgelerde parkurlardaki işaretlere muhakkak uymak gerekiyor. Yol üzerindeki Vevang’ın kıyı yoluna çıkarsanız kayalık boyunca, göletler ve tepeler arasında beyaz sütunlar ve heykeller görebilirsiniz. Bu mermer sütunlar, sanatçı Jan Freuchen tarafından yapılmış.

Vøringsfossen Şelalesi

Norveç’in en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi, toplamda 182 metrelik düşüşe sahip Vøringsfossen Şelalesi. Bergen’in güneyinde yer alan bu bölge, National Tourist Route Hardangervidda yakınında. Eidfjord’da yer alan Måbødalen vadisindeki şelaleye ulaşan toplam 1300 basamağı çıkıp çıkmamak, tamaman keyfinize bağlı. 1780’lerde inşa edilen bu taş basamaklar ile yolculuk daha kolaylaştırılmış. Måbødalen dar ve diktir ve bu güzel vadi, Eidfjord’dan, vadinin dibinden gelen şelalenin görülebildiği Hardangervidda’ya uzanır.

Måbødalen’den Fossli’ye giden yol 1916’da bitirildi. Bu yolda yürüyebilir ya da bisiklet kullanabilirsiniz. Måbødalen’daki araba yolunda tüneller olsa bile manzaranın nefes kesici güzelliğine hiç bir şekilde engel değil. Ana yoldan şelaleye yürüyerek 30 dakikada ulaşım mümkün ve inanın, yolun sonundaki manzarayı gördüğünüzde yürüdüğünüze hiç pişman olmayacaksınız. Vøringsfossen’in çevresindeki alanın iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Park yerleri ve tesisler 2020 yılına dek tamamlanacak. Yollar, köprüler ve bir çok restorasyon da bu yıla dek tamamlanmış olacak. Planlara göre, 2023 yılında Ulusal Turist Rotası tamamen bitmiş olacak.

Bryggen

Bu muhteşem şehir, UNESCO Dünya Mirası listesinde. Bergen’deki bu ilk binalar liman tarafından inşa edilmiş ve bu alan yüzyıllar boyunca şehrin canlı ve merkezi parçası olmuş. Byrggen, bir kaç kez geçirdiği büyük yangından sonra 1702’de tekrar aynı mimari tarz ile inşa edilmeye başlanmış ve Orta Çağ’dan günümüze gelen tek şehir olarak yapısını korumuş. Byrggen’deki ahşap binalar birbirine çok yakın ve 15. Yüzyıldan bu yana kalan ortak arka bahçeleri paylaşmaktalar. Bergen, Norveç fiyordlarını keşfetmek için de harika bir başlangıç noktası. Ünlü Sognefjord, Geirangerfjord ve Hardangerfjord’a günübirlik geziler, yolculuklar veya daha uzun geziler vasıtasıyla kolayca erişilebilir.

Preikestolen

Dünyanın tepesinden etrafa bakmak için en doğal yöntem: Preikestolen’e çıkmak. Buradaki oluşum, yaklaşık 25 x 25 m ölçülerinde bir kare şeklinde. Buzulun kenarındaki kayanın hemen üzerinde oluşmuş olan bu plato, jeologlara göre 10 bin yıl önce şekillenmiş. Platoya çıkmak için geçilmesi gereken büyük çatlak gibi, bu platonun da düşme tehlikesi olmadığını söylüyor yer bilimciler. Preikestolen’ı tepeden değil de aşağıdan görmek isterseniz, Lysefjorden’de tekne gezileri sunan şirketler bulunuyor.

Ålesund Art Nouveau Kasabası

Görkemli fiyortları ile Geiranger’ın çok yakınında olan bu kasabanın hikâyesi dinlemeye, yolları kürek çekmeye değer.

Sokaklarında el ele dolaşmak yerine bir kanoda sevdiğiniz kişi ile birlikte kürek çekerek dolaşabildiğiniz bu muhteşem kasaba, 1904 yılının Ocak ayında, şehir merkezinde patlayan bir ateş topunun evlerin üzerine sıçraması ile 850 evi küllere karıştırdı. Yangının verdiği hasar tam olarak ortaya çıktıktan sonra dünyanın dört bir yanından yardım yağmaya başladı.

Norveç’in ekonomik depresyon ve yoğun işsizlik döneminde meydana gelen bu felaketten sonra ülkenin her yerinden sanatçılar ve mimarlar, iş bulma umuduyla kasabaya akın etti. 1904 – 07 döneminde 50 yeni Norveçli mimar, yeni taş binalar tasarlamak üzere görevlendirildi. Şehrin şu andaki benzersiz mimari ifadesi ve farklı yapı tarzlarının canlı bir karmasının oluşması, bu zamanın ürünü.

Ålesund turu

Fiyort Turları Ålesund duraklarını içeren iki çarpıcı gezi sunuyor:  – the Geirangerfjord & Norway in a nutshell®, ya da Hjørundfjord & Norway in a nutshell® turu. Her iki tur da Hurtigruten kıyı şeridinden yol alarak Norveç Fiyordlarının büyüleyiciliğini gözler önüne sermekte. Ayrıca Trondheim’dan Ålesund’a karayoluyla da gelinebiliyor. Yaklaşık 5 – 6 saat süren bu yolculuk esnasında Atlantik Okyanusu Yolu’nu da tecrübe etmek mümkün.

Trollstigen

Trollstigen, bin 600 metre yüksekliğe ulaşan güçlü dağlarla çevrilidir. Yolun batısında, Stigbottshornet (1583 m) yolunun doğusundaki Bispen dağları (1450 m), Kongen (1614 m) ve Dronninga (1701 m), Storgrovfjellet (1629 m) bulunur.

Trollstigen’i yürüyerek görmek istiyorsanız, tırmanmanız için restore edilmiş bir yürüyüş yolu var. Son yıllarda yenilenmiş eski dağ yolu kullanılabilir. Deniz seviyesinden 852 metre yükseklikte, ünlü Geirangerfjorden’in altına kadar uzanan muhteşem manzaralar hemen ayağınızın altında olacak.

Trollstigen, Trollstigen’den ünlü ve manzaraları olan iki saatlik bir tur otobüsü olan National Tourist Route Geiranger – Trollstigen’in bir parçası. Yol normal olarak Mayıs ayının sonunda açılıyor ve Ekim / Kasım’da kapanıyor.

Romsdalseggen

Romsdalen dağlarının muhteşem manzarasına sahip Norveç’in en güzel yürüyüş turudur. Bu tur, tırmanmayı gerektirdiğinden, diğer yürüyüşlerden çok daha özel bir yere sahip. Uzun ve dar Romsdalen vadisinde, Kongen, Dronningen, Romsdalshorn, Trolltind ve Venjestind gibi etkileyici dağ tepeleri bulunmaktadır. Romsdalseggen’den, 1000 metre aşağıda Trol Duvarı’nı görebilirsiniz. Açık hava ve görüş mesafesi iyi olan günlerde Romsdalseggen’de durarak Molde’ye ve Atlantik Okyanusu’na giden yolun tamamını görmek mümkün. Aşağıda Romsdalen’de nehir Rauma’nın vadi boyunca eğildiğini ve raylı yolun Rauma’nın tren istasyonuna doğru izlediğini görebilirsiniz.

Cruise gezisi, Norveç turları içinde Romsdalseggen yürüyüşü var ise öncelikli olarak, dağ yürüyüşü tecrübelerinizi gözden geçirmenizi öneririz. Büyük bir kısmında dik yamaçları yürüyeceğiniz bu yolculukta, yanınıza ekstra kıyafetler almanız, hava koşullarına, özellikle rüzgar durumuna detaylıca bakmanız çok önemli. Sert bir rüzgar ve fırtına gibi bir tahmin var ise tırmanış için başka bir zaman dilimi seçilmeli.

Trolltunga

Trolltunga, Odda’daki Ringedalsvatnet Gölü’nün 700 metre uzağında, Norveç’teki en görkemli kayalıklardan biridir. Tırmanma yolu oldukça zorlu olan kayalıkların sonundaki manzara, cesaretle yukarı çıkanlar için bir ödül gibidir. En yukarı çıktıkça, özellikle “Dil”in ucuna çıkmaya cesaret ettiğiniz zaman, denizin metrelerce üzerinden uçuyor olmanın nasıl bir his olduğunu birebir yaşayacaksınız.

Benzersiz Trolltunga, deniz seviyesinden 1100 metre yükseklikte, Skjeggedal’daki gölet Ringedalsvatnet’in 700 metre yukarısında. Skjeggedal’daki yolun sonundan itibaren zirveye yürümek yaklaşık 4-5 saat sürebilir. Trolltunga’ya yapılan yürüyüş ancak yaz aylarında, kısa bir sezon için mümkün. Skjeggedal’daki park yerinden geri dönüş yaklaşık 12 saattir. Deneyimli rehberler eşliğinde yapılması gereken bu büyüleyici tura vaktinizi ayırmaya değer.

Bu bölgede ziyaret edilecek başka yerler de var. Agatunet: Ortaçağ’dan günümüze uzanan 30 pastoral binanın dizili olduğu bölge. Røldal Stave Kilisesi, 1200 ile 1250 yılları arasında inşa edilmiş olup hâlâ kilisede asılı olan zindan ile ünlüdür. Ortaçağda, Røldal, Norveç’in en önemli hac yerlerinden biri olarak kullanılırdı. Kilise, geleneksel Norveç tarzı çiçek boyama (Rosemaling) ile dekore edilmiştir. Rosendal ve gül bahçeleri (İskandinavya’daki en küçük “saray”) görülmeye değer.

Geirangerfjord

İkonik Geirangerfjord dünyadaki en güzel fiyortlardan biri olarak kabul edilir. Nærøyfjord ile birlikte UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilen Geirangerfjord, Norveç’in en popüler doğal cazibe merkezlerinden biridir. 260 metre derinliğinde olan fiyord, 1600 – 1700 metre yüksekliğinde olan dağlar ve bu dağlardan dökülen muhteşem şelaleler ile çevrilidir.

Geirangerfjord’un 320 metre ilerisinde yer alan Westerås çiftliğinde servis edilen yerel yemeklerden tadarken, fiyordun güzel manzarasını seyredebilirsiniz. Özellikle ünlü şelale “The Seven Sisters (Yedi Kızkardeşler)” fiyortun bir kısmının içinde yer alır. Fiyort’u tekne ile de keşfedebilirsiniz. Tekne ile yapılan turda Raumabanen Demiryolu, Art Nouveau Ålesund şehrinin yanı sıra efsanevi Norveç’te bir Hutigruten kıyı gezisi imkânı bulacaksınız.

Sognefjord

Nærøyfjord, Flåm Demiryolu gibi UNESCO Dünya mirası listesinde yer alan Norveç’in en uzun ve en büyüleyici fiyortu Sognefjord, Jostedalsbreen buzulunun ve Jotunheimen Ulusal Parkı’nın eteklerine kadar uzanır. Dik dağlar ve mevsime göre renk değiştiren yamaçlarla çevrili olan Sognefjord, Flåm, Balestrand’ın Sanat Köyü, Fjærland’daki Book Town, eski köy Gamle Lærdalsøyri, Solvorn ve Skjolden gibi büyüleyici küçük köylerle kaplı.

UNESCO Dünya Mirası Listesi

Urnes Stave Kilisesi ve Nærøyfjord’da Sognefjord’da UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş iki yer vardır. Dünyanın en dar fiyordu olan Nærøyfjord, 2004 yılında National Geographic tarafından ‘dünyanın en iyi bozulmamış seyahat yeri’ olarak seçildi. Aurlandsfjord’un en iç kısmı, Lonely Planet tarafından 2014 yılında dünyanın en güzel tren yolculuğu olan Flåm terminal istasyonu olarak seçilmiş.