NORVEÇ FESTİVALLERİ

NORVEÇ FESTİVALLERİ

Norveç’in yıl boyunca, her bir yamacında bir başka festivalin olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle yaz aylarındaki festivaller ile ülkenin her yanından ayrı bir müzik yükseldiğini duyabilirsiniz. Öyle ki sanki gökyüzü de kendi ışıklarıyla bu şenlikli ülkeye eşlik etmektedir.

Eğlenceyi adrenalinle birleştiren black metal müzik ve ekstrem sporlar gibi bir çok festivale de evsahipliği yapan ülkenin heyecan verici festivallerinden en önemlileri şöyle:

Northern Lights Festival Kuzey Işıkları Festivali (Ocak)

Norveç’e yolu düşenlerin yanlarına muhakkak bir kamera ve bir tripod almaları önerilir. Çünkü o kameranın çekeceği her şey, hayatlarının en güzel görüntüleri olacaktır kuşkusuz. Norveç kuzey ışıkları, Kri halkına göre ruhların dansı. Efsaneye göre Roma Şafak Tanrıçası Aurora ve Yunan Kuzey Rüzgarı Boreas’ın muhteşem kavuşması.

Kuzey ışıklarının, yani Aurora Borealis’in görülebileceği en iyi yerler,  Tromsø’ya yaklaşık 100 km. mesafedeki Heia, Nordkjosbotn, Ers Fiyortları ve Kvaloya. Bu bölgelere gitmek için araç kiralanması tavsiye ediliyor. Ocak ayının son haftasında, Tromsø şehri, Kuzey ışıklarını müzikle taçlandırıyor: Northern Lights Festival ile her yıl, operadan caza, oda müziğinden senfonik orkestralara değin bir çok türden sanatçılar bir araya geliyor. Festivalin ziyaretçileri, dünyaca ünlü müzisyenleri canlı dinlemenin keyfine varırken muhteşem açık hava etkinlikleri, konferanslar, sergiler ve Northern Lights gezisi ile unutulmaz üç gün geçiriyorlar.

Extreme Sports Festival (Haziran)

Ekstrem Sporlar Festivali ya da genel adıyla Ekstremsportveko, sporun ve müziğin muhteşem karışımını sunuyor misafirlerine. Türünün en büyük spor ve müzik festivali olan Ekstremsportveko, her yıl Batı Norveç’te bulunan Voss’da gerçekleştirilmekte. Kayak, rafting, dağ bisikleti, paraşütle yüksek atlama, yamaç paraşütü, yelken kanat, uçurtma sörfü, tırmanma gibi bir çok ekstrem spora ev sahipliği yaparken, katılımcılar, geceleri de funk, punk, ska, electronica ve bluegrass müzikleri, ünlü gruplardan canlı dinleme şansına ve sabaha kadar süren partilerde eğlenme imkânına sahip. Festival, 1998 yılından bu yana her yıl Haziran ayında düzenlenmekte.

Øyafestivalen (Ağustos)

Tøyenparken, Oslo’da gerçekleştirilen bu büyük müzik festivalinin en önemli özelliklerinden bir tanesi, vejeteryan ve vegan yiyeceklere ağırlık verilerek, tamamen çevreci bir yaklaşıma farkındalık yaratması. Tüm standlarda satışta olan yiyecek ve içeceklerin organik olması, festival organizatörlerinin hassasiyet noktalarından bir tanesi. Ayrıca katılımcılara da toplu taşım araçları ya da bisikletleri ile gelmeleri önerilirken, bisikletleri için ücretsiz küçük tamir gibi çeşitli hizmetleri de vermeyi garanti ediyorlar. Her yıl Ağustos ayında, bölgeye 60 bin civarında müzikseveri taşıyan bu festival, 2014 yılından bu yana bu bölgede devam ediyor. 1971-1997 yılları arasında Frank Zappa, Jackson Browne ve Nirvana gibi efsane isimleri sahnesinde ağırlayan festival bu yıllarda Kalvøya adasında düzenlendi. 1999 yılında “ada” anlamına gelen Øya adıyla ünlendi ve 2014 yılında şimdiki yeri olan Tøyen Parkı’na taşındı.

Norveç denince akla gelir: METAL MÜZİK Ve festivalleri

Gerek kamp alanında, gerekse şehir içinde olsun, Norveç’te metal müzik festivallerinin keyfi başkadır.

Festivale şehir dışından ya da yurt dışından katılmak isteyenlerin gece konaklamaları için bir çok otel, karavan, yat ya da gemi imkânı bulunmakta. Festivaller süresince bu imkânlar, organizasyon gerçekleştiren firmalar/gruplar tarafından sağlanıyor. Gelenler, ek ücret karşılığında bu imkânlardan faydalanabiliyor.

Tons of Rock

Haziran ayında Halden’de düzenlenen 3 gün 2 gece süren festivale katılan rockseverler, her yıl birbirinden önemli 50’ye yakın grubu canlı olarak izleme şansına sahip. Üç ayrı sahnede aynı anda süren konserler, izleyenleri metal müziğe doyuruyor. Bu sene Slayer, Blink 182 ve Rob Zombie gibi grupların yer aldığı festivalde her sene birbirinden ünlü isimler sahne alıyor.

Beyond the Gates – Bjorguin Black Mass

Ağustos ayının başında, Norveç’in Bergen kentinde düzenlenen festival, 2 gece 3 gün sürüyor. Black Metal’in öncü isimlerinin yer aldığı festival boyunca, katılanlar 20’ye yakın konseri, konsepte uygun şekilde Bergen’in en önemli mekânlarından USF Verftet Garage ve zindanlarında dinleyebiliyor.

Norwayrock Festival

Temmuz ayının başında düzenlenen Norveç Rock Festivali, 2008’de Kvinesdal Rock Festival olarak başladı. Knivesdal Rock Festival’in kurucuları tarafından, 2015 yılında ismi değiştirilerek Norwayrock Festival olarak eğlenceye devam etti. Kamp ve festival alanına ulaşım kolaylıklarının yanı sıra, yüzme ve balık avlama için de imkânlar var. Ancak, balık avlamak için lisans sahibi olmak gerekiyor. Festival 3 gün sürüyor.

Midgardsblot Metal Festival

Ağustos ayının 17’si ile 19’u arasında Horten’de düzenlenen festival, 3 gün sürüyor. Bu yıl, 15’e yakın grup ve sanatçının ağırlandığı festivalde, metal müzik sevenlerin yakından tanıdığı Sólstafir, Unleashed and Aura Noir sahnedeydi. Viking temalı olan festivalde, Viking müzikleri, Vikinglerin oynadığı oyunlar, ailecek yapılacak Viking aktiviteleri, çeşitli tarihi ve kültürel bilgilerin yer aldığı söyleşiler ve forumları da yer alıyor. Gelecek sene 16-18 Ağustos’ta düzenlenecek olan festivalin biletleri şimdiden satılmaya başlandı.

Inferno Metal Festival

Nisan ayının 12’si ile 15’i arasında Oslo’da düzenlenen festivale 40’a yakın metal müzik grubu ve sanatçı katıldı. 2018’de 29 Mart ve 1 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek festivale giriş yaşı +18.

Karmøygeddon Metal Festival

2018 yılında 15. Yılını kutlayacak olan Karmøygeddon Metal Festivali, 10 – 12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kopervik’te yapılmakta olan festivalde 2018’de, 30’a yakın grup ve sanatçı sahne alacak.

Southern Discomfort

Eylül ayında Kristiansand’de düzenlenen festival, genellikle black metal, death metal ve thrash metal müzik yapan grup ve sanatçıları ağırlıyor.