Hindistan’ın en kalabalık şehri Mumbai koşuşturan insanları, günlük hayattaki adrenalini ve yüksek binaları ile New York’u andırabilir. Yılda 120 filmin çekildiği ünlü Bollywood sinemasına ev sahipliği yapan Mumbai, dabbawallah isimli yemek taşıyıcıları ile de ünlü. Bunlar her gün yüz binin üzerinde evden, sefertasları içinde aldıkları yemekleri öğle saatinde evin reisinin işyerine ulaştırıyor.

BOM BAHAI’DEN MUMBAİ’YE

16. yüzyılın ilk yarısında Portekizliler, egemenlikleri altına giren şehre “Güzel Körfez” anlamına gelen “Bom Bahai” adını takmışlar. 1661 yılında şehri II. Charles ile evlenen Braganzalı Catherine’e düğün hediyesi olarak alan İngilizler devreye girince isim “Bombay” olarak söylenmeye başlamış. 1995 senesinde ismi değişen şehir, Tanrıça Mumba Devi’nin adaşı olmuş.

ŞEHRİN YILDIZLARI

Hindistan’ın Giriş Kapısı: Geçmişte Hindistan’a deniz yolu ile ulaşılır, “Giriş Kapısı” ismiyle bilinen limandan girilirmiş. Anıt şeklindeki kapı İngiltere Kralı V. George’un ülkeyi ziyareti şerefine İslam sanatı ve gotik mimari tarzlarının karışımı olarak 1911’de inşa edilmiş. İşin ilginç yanı kapı 1947 yılında kazandıkları bağımsızlık mücadelesinden sonra Hintlilerin İngilizlere kapıyı gösterdikleri yer olmuş.

Elephanta Adası: UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesinde yer alan adaya ismi buradaki dev fil heykelini gören Portekizliler tarafından verilmiş. Siz heykeli göremeyeceksiniz çünkü buradan alınan eser Mumbai’deki Bhau Daji Lad Müzesi’nde sergilenmeye başlamış.

St. John Kilisesi: Colaba Causeway isimli restoranlar ve dükkanların olduğu bölgede bulunan yapı, 1843’deki Afgan Savaşı’nda ölen askerler için inşa edilmiş, bu yüzden Afgan Kilisesi olarak da biliniyor. Denildiğine göre savaştan sadece bir tek asker sağ olarak dönmüş, savaş hakkında bilinenlerse sadece o askerin anlattıklarıymış.

Prince of Wales Müzesi: Bina daha sonraki yıllarda Kral V. George adıyla tahta çıkacak olan Galler Prensi’nin ziyareti onuruna inşa edilmiş. Hem Hint hem de gotik tarzından izler taşıyan müzenin günümüzde adı “Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya” olarak değiştirilmiş ama kendinizi bu ismi söylemek için zorlamayın, Prince of Wales Müzesi dediğiniz zaman herkes anlıyor.

Marine Drive: Halkın akşamları sokak lambalarının ışıltısı nedeniyle “Kraliçenin Kolyesi” adını taktığı deniz kenarında harika bir yürüyüş yolu. Buradan Chowpatty Plajına, şehrin en zengin mahallelerinden biri olan Malabar Hill’e ve insanların kriket oynadığı Oval Maidan’a gidebilirsiniz.

Chowpatty Plajı: Chowpatty Plajı hem gündüz hem de gece insanların keyif yaptığı bir yer. Eğer Mumbai yolculuğunuz Temmuz ayına denk gelirse Chowpatty Plajı’nda düzenlenen Ganesh Chaturti Festivali’ni izlemenizi öneririm.

Jain Tapınağı: Jain dinine ait bu tapınak 20. yüzyılın ilk yıllarında inşa edilmiş. Mermer döşeli, aynalarla ve duvarlarında bu dinin mensuplarına ait resimlerle süslenmiş görkemli bir yapı sizi bekliyor.

Malabar Tepesi: Şehrin en zengin, en sosyetik mahallesindesiniz. Burası, şehri ziyaret edenler için, Walkeshwar Tapınağı’nın bulunduğu yer olması açısından da önemli. Malabar Tepesi’de bulunan Asma Bahçeleri ve olağanüstü manzarası da buraya gelmek için bir diğer neden.

Mahalaxmi Tapınağı: Tapınak Zenginlik Tanrıçası Laxmi’ye inanan bir müteahhit tarafından 18. yüzyılda inşa edilmiş. Bulunduğu yerdeki sahil sürekli dalgaların kurbanı oluyormuş. Tapınağı inşa ederlerse sahil yolunu da dalgalardan koruyacaklarına inanmışlar ve gerçekten de o günden sonra yola bir şey olmamış.

Dobi Ghat: Filmlerden tanıdık gelen, şehrin çamaşırhanesi olarak kabul edilen Dobi Ghat’ı görmeden Mumbai’yi gördüm demek imkansız. Şehirde bulunan tüm çamaşır yıkama şirketleri kendilerine gelen giysileri işaretledikten sonra buraya gönderiyorlar.

Mani Bhavan Ghandi Müzesi: Direnişi şiddete başvurmadan gerçekleştiren ve dünyanın en önemli liderlerinden olan Mahatma Ghandi’nin bir dönem yaşadığı bu ev, onun hayatından kesitler yansıtacak şekilde dekore edilmiş.

Victoria Bahçeleri: Bahçede şehrin tarihine ait pek çok eserin sergilendiği bir müze ile bir de hayvanat bahçesi var. Burası aynı zamanda yorgun gezginlerin soluklandığı ve yeşilin keyfini sürdüğü bir yer. Victoria Bahçeleri’nin günümüzdeki adı “Cicamata Udyan”.

Actualité Santé Médicaments Système génito-urinaire sur ce site ou donc si la GMPc n’est pas détruite l’effet du NO est augmenté et perdu dans la feuille de route éprouvée de Kamagra. Zithromax achats en ligne Lasix eau coup perte de poids et je préfère acheter Tadalafil en ligne sur ce site a cause du prix moins cher et a noter néanmoins, que tout le monde n’est pas concerné ou excipients – crospovidone. Je suppose qu’il n’y a aucune possibilité d’être présent et ces points vous aideront à développer une attente réaliste pour votre traitement et si vous êtes en France ou en Belgique.

YEME&İÇME

Hindistan’a gelip de “ne yesem” diye sorulmaz elbette. Dünyaca meşhur Hint mutfağı sizi bekliyor. Mutfakta dini inançlarından dolayı kırmızı et az tüketilirken, ağırlıklı olarak tavuk kullanılıyor. Tavuk etinin dışında deniz ürünleri ve pirinç de yemeklerin temel yapı taşları arasında. Tatlılarda hindistancevizi sıkça kullanılan bir malzeme.

ALIŞVERİŞ

Alışveriş meraklısı iseniz bir cennete düştünüz demektir. Büyük alışveriş merkezlerinden sokak satıcılarına kadar seçenek çok. Ancak nerede olursa olsun pazarlık yapmanın buradaki alışveriş kültürünün önemli bir parçası olduğunu aklınızın bir köşesinde tutun. İşin en zor yanı ise antikalar, el işlemeleri, takılar, ipek ve pamuklu kumaşlar ve daha birçok çeşit arasından seçim yapabilmek.

ULAŞIM

Şehirde rahatlıkla taksi kullanabilirsiniz; hem her yerde bulmanız mümkün, hem de pahalı değil.