image/svg+xmlOpenclipartship wheel2012-01-25T14:38:02Captains ship wheelhttps://openclipart.org/detail/167462/ship-wheel-by-thebytemanTheByteManshipship wheelwheel
Türkiye'nin İlk ve Tek Cruise Temalı Seyahat Dergisi
image

İNTERWORLD KURUCUSU OZAN YAMAN İLE NEHİR TURLARI ÖZEL RÖPORTAJIİNTERWORLD KURUCUSU OZAN YAMAN İLE NEHİR TURLARI ÖZEL RÖPORTAJI

 

 

Özellikle cruise sektöründe yıllardır başarıyla gerçekleştirdiğiniz charter seferlerinizle tanınıyorsunuz. Sizi bu sektöre çeken ilham kaynağınız neydi?

 

Teşekkürler. Üniversite eğitimimi Turizm Fakültesinde yaptığım için ilerisi için de düşündüğüm meslek zaten turizmdi. Fakat gemi veya nehir turları o yıllarda, en azından ülkemizde, pek bilinen bir turizm ürünü değildi. Cruise’a yönelmem biraz da zaman içinde tesadüflerle başladı.


 


Biraz da markalarınızda söz edelim. Interworld olarak misafirlerinize diğerlerinden farklı olarak vaat ettiğiniz şey nedir? Keşif&Ötesi bu ayrıcalıklı yapının neresinde kalıyor?

 

Interworld acentamızın TURSAB onaylı ismi. Interworld’un asıl olarak kurulma amacı B2B olarak sektördeki iş ortaklarımıza cruise ürünü sağlamaktı. Seneler içinde de bu amaçta kaydadeğer bir yol katettik. Kesifveotesi ise acentamızın sadece cruise ürünleri ile sınırlı olmamak üzere tum turizm urunlerini direkt misafirlere sunan alt markasi. Izmir’de yer alan ofisimizin sadece bu markaya ozel bir ekibi mevcut.


 


Interworld olarak temsilcisi olduğunuz cruise firmaları ve programlarından da söz edebilir misiniz?

 

Interworld olarak son senelerde Princess Cruises basta olmak uzere bir cok 6* ayarinda gemi sirketi urunlerini sagliyoruz. Bunlarin basinda gelenlerden birisi de Denizlerdeki En Iyi Mutfak odulune de sahip olan Oceania Cruises. Bunların yanısıra birçok gemi şirketi ve nehir firması temsilciliklerimiz de mevcut. Dünya çapında bilinen AmaWaterways, Luftner River Cruises ve Viva Cruises bunların önde gelenleri… Ayrıca her sene sadece Türk misafirlere özel olarak kiraladığımız nehir gemileri de mevcut.


 Sunduğunuz eşsiz turlar arasından müşterileriniz en çok hangi turları tercih ediyor?

 

Son senelerde kiraladığımız nehir gemileri ile “Özel Seferler” olarak adlandırdığımız nehir gemilerimize çok ciddi talep alıyoruz. Bu özel seferlerin bazıları tura 6 ay gibi vakit kala dolabiliyor. Noel Pazarları için bu sene 5 ayrı gemi ile Ren Nehri, Tuna Nehri ve yılbaşı seferlerimiz var ve tamamı dolmuş durumda.

 

Cruise gemileri ile ise Galataport faaliyete geçtikten sonra tekrar başlayan Türkiye çıkışlı turlar tekrar cazip hale geldi. Onun dışında Türkiye’de en çok talep Akdeniz, Fiyort destinasyonlarına… Uzakdoğu ve Japonya ise yükselen destinasyonlardan…

 2023’ü değerlendirebilir misiniz? 2024 için öngörüleriniz neler? Misafirlerinize özel sürpriz programlar hazırladınız mı?

 

Bildiğiniz üzere cruise ve nehir turları çok önceden satılan turlar. 2023 paketlerimizin satışlarına 2022 yaz dönemi itibariyle oldukça hızlı başladık açıkçası. 2023 başında ülkece yaşadığımız deprem felaketi sebebiyle elbette ciddi bir duraklama oldu. Ekonomi ve kurlardaki yükselmelerin yanında seçim süreci de hepimizi mutlaka etkiledi, tüm sektörlerde olduğu gibi. Fakat temkinli davranarak bu seneyi sorunsuz geçirdik. 2024 senesinin çok daha yoğun olacağını tahmin ediyorum.

 2024 programlarınız da açıklandı. Şu ana kadar en çok talep gören/en güvendiğiniz/ en iddialı ürünleriniz hangisi?

 

2024 en cok nehir alternatifi sunduğumuz sene olacak. Nisan ayı itibariyle 2024 yılbaşı da dahil olmak üzere 5 adet özel sefer ve 20 kadar grup yerimiz olacak. Ren nehri, Tuna nehri gibi en çok talep gören nehirler dışında bu sene Rhone Nehri, Mosel Nehri, Seine Nehri ve Douro nehri seçeneklerimiz de olacak. 

Bu yıl için hazırladığınız charter seferleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

2024 için şimdiden yarısı dolmuş olan kurban bayramı dönemine denk gelen 15-22 Haziran arası Ren Nehri Özel seferimiz en iddiali olduğumuz seferlerden birisi. Onun dışında yine Noel Pazarları dönemi ve Yılbaşı için seçeneklerimiz olacak. Açıklanan tüm programlarımız web sitelerimizde yer alıyor.

  

Turlariniza katilimlar hep Istanbul’dan mi? Farkli sehirlerden de misafirlariniz var mi?

 

İstanbul elbette Türkiye’deki en büyük şehir olduğu için ciddi bir ağırlık taşıyor. Fakat biz İzmir merkezli olduğumuz için son senelerde direkt seferler ile İzmir’den uçuş alternatifleri hazırlıyoruz. Özellikle özel seferlerimizde en az 1 grup İzmir’den, daha doğrusu Ege bölgesinden gelen katılımcılardan oluşuyor. Onun dışında Ankara, Adana ve Kıbrıs en çok misafirlerimizin olduğu bölgeler…

 Açıklandıkları hızla tükenen charter seferlerinizden söz etmiştik. Ama sizi bu konuda başarıya götüren, diğerlerinden ayrıştıran sırlarınızdan hiç söz etmedik.

 

Tesekkürler öncelikle. Özel seferler olarak adlandırdığımız charter seferlerimiz için bugüne kadar hep en lüks ve yeni gemileri kullandık. Bu başlı başına büyük bir avantaj cünkü özellikle daha önce farklı nehir tecrübesi olan misafirlerimiz aradaki bariz konfor farkını görüyorlar. Bu da çok fazla tekrar misafirimizin olmasını sağladı. Bunun dışında tüm programlarımızda Türk misafirlerimize özel olarak bazı dokunuşlarda bulunuyoruz. Daha zengin kahvaltı, Türk damak tadına uygun mutfak gibi. Ayrıca söz etmeden geçmek istemiyorum; bu başarımızda senelerdir artık bir ekip olduğumuz, Türkiye’nin en tecrübeli ve başarılı rehberleri ile çalışıyor olmamızın çok büyük katkısı var.

 Nehir turları her zaman ayrıcalıklı bir kitleye sahip olmuştur. Bunun sebebini açıklar mısınız?

 

Bunun en büyük sebebi nehir turları yurtdışı seyahatin en konforlu yöntemi. Ve gerçekten tam bir kültür gezisi şeklinde gerçekleşiyor. Özellikle çok gezen misafirlerimiz nehir turunu keşfettikten sonra bu rahatlıktan vazgeçmiyorlar.

 Misafirlerinize önerdiğiniz nehir turlarını bu kadar ayrıcalıklı kılan özellik nedir? Destinasyon mu, gemi mi, organizasyon mu?

 

Hepsi. Örneğin daha önce Almanya’yı ziyaret etmiş olabilirsiniz. Fakat nehir turuyla normal paket programlarda göremeyeceğiniz detaylı bir gezi programı sunuluyor.  Üstelik cruise keyfi yaşamak da cabası. Nehirden ilerlerken yol boyunca sağlı sollu kasabalar, şatolar, ormanlar mükemmel bir seyir zevki yaşatıyor.

 2024 nehir turlarınız açıklandı sanırım. Biraz söz edebilir misiniz, sizce bayrağı hangi destinasyon/program taşıyacak.

Kurban Bayramı dönemi bu sene tam bir hafta tatil imkanı sağlıyor. Tam bayram tatiline denk gelen haftada Amsterdam gemi konaklaması ile başlayıp Basel’de sona eren bir Ren nehri alternafi sunuyoruz. Şimdiden yarı kapasitesi dolmuş olan bu turumuzun cok kısa sürede dolacağını görüyoruz. Bunun dışında Noel Pazarları ve Yılbaşı her zamanki gibi en hızlı dolan paketlerimizden olacaktır.


Filters
Popular Filters
Nightly Price
-
Amenities
Star Rating
1
2
3
4
5
Guest Rating
Style
Neighborhood
3,269 properties in Europe
image

Great Northern Hotel, a Tribute Portfolio Hotel, London

4.8
Exceptional
3,014 reviews
8 nights
US$72
image

Great Northern Hotel, a Tribute Portfolio Hotel, London

4.8
Exceptional
3,014 reviews
8 nights
US$72
image

Great Northern Hotel, a Tribute Portfolio Hotel, London

4.8
Exceptional
3,014 reviews
8 nights
US$72
image

Great Northern Hotel, a Tribute Portfolio Hotel, London

4.8
Exceptional
3,014 reviews
8 nights
US$72
image

Great Northern Hotel, a Tribute Portfolio Hotel, London

4.8
Exceptional
3,014 reviews
8 nights
US$72
image

Great Northern Hotel, a Tribute Portfolio Hotel, London

4.8
Exceptional
3,014 reviews
8 nights
US$72
image

Great Northern Hotel, a Tribute Portfolio Hotel, London

4.8
Exceptional
3,014 reviews
8 nights
US$72