Medianoche (Gece Yarısı) Sandviç

Küba’daki büyük restoranların şeflerini, işleri bittikten sonra görebileceğiniz yerler, medianoche gece sarısı sandviç satan ufak kafeler. Küba’da gece eğlencesi genellikle bu kafelerde devam eder. Jambon, İsviçre peyniri, salatalık turşusu, yoğrulan yumurtalı hamurdan alınıp pişirilen, yapım olarak “challah”a benzetilebilecek ekmeğin içinde sunulur.

Malzemeler:

-Yaklaşık yarım kilo (domuz) fileto
-Koşer tuzu ve taze rendelenmiş karabiber
-2 yemek kaşığı zeytinyağı
-4 yumurtalı ekmek (challah)
-½ su bardağı hardal
-1 kilo ince dilimlenmiş jambon, yarıya bölünecek
-8 dilim İsveç peyniri, yarıya bölünecek turşu
-4 yemek kaşığı yumuşatılmış tuzsuz tereyağı

 

Yapılışı:

Fırını 400 Santigrat dereceye ayarlayın. Biber ve tuz ile zeytinyağını çırpın ve etin üzerine sürün. Eti tepsiye koyun ve içine yerleştirdiğiniz termometrenin 160 derece olmasını bekleyin. Bu süre, yaklaşık 45 dakikadır. Ancak, etin cinsine göre ve damak tadınıza göre fırında kalış süresi değişebilir. Fırından çıkarttığınız eti 15 dakika kadar bekletin ve ince ince dilimleyin. Ekmeği sandviç yapmak için kesin, her iki tarafına da hardal sürün. Sonra jambonu, eti, peyniri ve turşuyu koyun. Ekmeği kapatın.

Tereyağını dökme demir bir tavada ısıtın. Sandviç ekmeğinin dış yüzeylerinden önce bir tarafını, sonra diğer tarafını altın sarısı olana dek kızartın. Yaklaşık 3 dakika süren bu işlemde, sandviç içindeki peynir eriyecektir. Sandviçi tavadan alın ve medianoche gece sarısı sandviç servise hazır. Afiyet olsun!

Editörün notu:Küba’da eti pişirirken fırın yerine geleneksel yöntemin kullanıldığı yerler de var: Şişe geçirdikleri bütün eti, yaktıkları ateşte ağır ağır pişiriyorlar ve pişirirken sürekli zeytinyağlı sos sürüyorlar. Açık havada yapılan bu işlem için özel alanlar var. Ancak hijyen konusunda belki de durup düşünmek gerek. Şu noktayı da belirtmekte fayda var: Küba’da bu tip yiyeceklerde kullanılan et genellikle domuz etidir.