KARAYİPLER USULÜ PORTAKALLI ÖRDEK

Karayipler Usulü Portakallı Ördek

Malzemeler

  • Yarım kilo ördek
  • 2 küçük portakal
  • 1/2 su bardağı portakal marmelatı
  • 3 yemek kaşığı soya sosu
  • 3/4 fincan tavuk suyu
  • 2 çay kaşığı mısır nişastası
  • 1 çay kaşığı kahverengi şeker

 

Yapılışı

Fırını 170 dereceye kadar ısıtın. Büyük bir kızartma kabının içine folyo koyun. Ördeğinizin iki kanadını üst eklemden mutfak makasıyla veya bir bıçakla kesin, boyun etrafındaki fazla deri ve yağı alın ve iç organlarını çıkartın. 1/4 çay kaşığı portakalı boynun etrafına dolayın. Portakalları 4’e bölün, 3 parçayı ördeğin etrafına, 1 tanesini içine koyun. Şiş veya çatalla deriyi bir kaç yerinden, etine dokunmadan delin, böylelikle pişerken akacak olan yağların yemeğin içinde hapsolmasını engellemiş olursunuz.

Küçük bir kapta marmelat ve 2 çorba kaşığı soya sosunu çırpın. Göğüs ve kalça üzerindeki deriyi gevşetin ve 3 çorba kaşığı marmelat karışımını derinin iç tarafına sürün. Göğüs tarafı alta gelecek şekilde tepsiye koyun.

Ördeği bu şekilde fırına verin. 1 saat fırında piştikten sonra çıkartın, yağını dikkatlice boşaltın. Ördeği göğüs kısmı yukarı gelecek şekilde fırınlamaya devam edin ve her 15 dakikada bir 2 çorba kaşığı sos ile ovun. Anlık sıcaklık gösteren termometreyi ördeğin kalça tarafından sokun ama kemiğe dokundurmayın. Etin sıcaklığı 73 santigrat derecede ise 1 saat ya da 1 saat 15 dakika daha fırında tutun. Bu sırada kestiğiniz kanat ve boynu orta boyda bir sos kabına koyun, tavuk suyunu da ekleyerek kaynamaya bırakın. Isıyı düşürün ve hafifçe kaynar vaziyette ara sıra karıştırın. Et suyu yarıya inene kadar 5 ya da 7 dakika devam edin. Kemik kısımlarını ayırın. Başka bir kaba önceden ayırmış olduğunuz 3 çeyrek portakalı sıkın, üzerine mısır nişastası katın ve pürüzsüz bir doku elde edene kadar karıştırın. Esmer şeker ve çeşniyi portakallı karışım üzerine dökün. Hepsini hazırladığınız et suyu karışımına dökün ve orta ısıda yoğunlaşana kadar karıştırın. Bu, 1 – 2 dakika sürecektir. Kullanmadığınız 1 çorba kaşığı soya sosunu da bu karışıma ekleyin.

Ördeği çıkartın, bir kesme tahtasına koyun. 15 dakika bekleyin. İpleri çıkartın. Servis ederken, hazırladığınız sosu ördeğin yanlarına dökün.