ÇÖLYAK

Glutensiz Seyahat

Glutensiz CRUISE Seyahati

Bilindiği üzere Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, “Gluten” adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Bu hassasiyet nedeni ile çölyak hastaları, özel diyet yapmalı ve glutensiz yiyecekler tüketmelidir.

Cruise yolculuklarında, yolculuğa çıkmadan önce vereceğiniz bilgiler hayli önemlidir. Cruise çalışanları, özellikle sağlığınız ile ilgili önemli diyetler ve ilaçlar konusunda birinci dereceden bilgilendirilmelidir ki yolculuğunuz keyifle geçsin.

Tüm Detayları Paylaşın

Glutensiz yiyecekler, çölyak hastaları için özellikle önemlidir. Bunun için cruise şirketi ile görüşülerek uygulanması gereken diyet detayları paylaşılmalı. Özel diyet gerekliliklerine sahip kişilerin, gemiye bindikten sonra irtibatta olması gereken kişi şef garsondur. Şef garsonlar, ertesi gün için sipariş alıp, gemideki yiyecekler hakkında soruları yanıtlar ve gerektiğinde özel düzenlemeler konusunda müdahil olurlar.

Cruise yolculuklarında, gemiye bindikten sonraki ilk iş olarak, özel gereksinimleri olan kişilerin muhakkak şef  garson ile temasa geçmesi gerekmekte.

Çölyak hastası iseniz ve bunu yolculuğa çıkmadan önce belirttiyseniz, siz daha gemiye ulaşmadan diyet programınız hazırlanır.

Bazı gemilerde, her akşam yemeğinden sonra şef garson ertesi günün menüleriyle birlikte sizin yanınıza gelecektir. Siz bu detayı unuttuğunuzda bile şef garsonunuz, yemekten sonra sizi gemide bulup, yine bu detayları sizinle konuşmakla görevlidir. Onunla konuşarak bir sonraki gün için sipariş verebilir, spesiyal restoranlardaki glutensiz seçenekleri gözden geçirebilirsiniz. Eğer o akşam spesiyal restoranda yemek yemek isterseniz, oradaki supervisor ile görüşmeniz yeterli olacaktır.

 

Bilginiz Sizden Önce Ulaşır

Sadece glutensiz yiyecekler değil, herhangi bir besine alerjik reaksiyon gösteren bir bünyeniz varsa bile, gemi restoranlarındaki sipariş sistemi tüm restoranlar için birbiriyle iletişim hâlinde olan bir programla takip edildiğinden, restoran çalışanlarınca bilinmekte.

Alerjiler ve diğer özel diyetler ile ilgili olarak çalışanların tamamı sürekli güncellenen bir eğitim programından geçmektedir. Bu nedenle, hem diyetler hem de alerjenler hakkında çok detaylı bilgiye sahiptirler.

 

Restoran Çalışanları Sizi Nasıl Tanır?

Özel gereksinimli kişilerin daha önceden verdikleri siparişlerde, cruise card’larında ya da restorana girerken kullandıkları bilette muhakkak konu ile ilgili bir detay bulunmaktadır. Bu sayede sizin sürekli kendi durumunuzu anlatmanıza gerek kalmaz.

Şef garsonunuzla iletişim içerisinde olduğunuz sürece, canınızın çektiği her şeyin glutensiz olarak servis edilebileceğini göreceksiniz. Cruise’larda, sadece glutensiz yiyeceklerden sorumlu şef bulunması da alışılmış bir durum. Ancak yine de cruise seçerken bu konuda bilgi istemek faydalı olacaktır. Alkollü içeceklerde bile glutenli-glutensiz ayrımında durum aynıdır.

Yanı sıra, bir parti ya da benzeri bir toplu yemekte yiyeceklerin glutensiz olup olmadığını da rahatlıkla sorabilirsiniz. Cruise mürettebatı, size hizmete hazır olacaktır. Bu konuda fazla kişiyle konuşmak istemezseniz yine şef garsonunuzla temasa geçebilirsiniz.

Çapraz Kontaminasyon Nedir?

Glutensiz bir diyet, sadece gluten içermeyen malzemelerle yapılmış yiyecekleri kapsamaz. Yiyeceklerin kontamine olmamış, yani gluten içeren yiyeceklerin pişirildiği ya da yapıldığı alet veya alanlardan uzak, sadece glutensiz malzemelerin kullanıldığı aletlerle ve izole alanlarda yapılması gerekir. Bu durumda, eğer canınız waffle istediyse, hem malzemelerin glutensiz olması hem de waffle aletinin sadece glutensiz malzemelerden oluşan waffle için kullanılmış olması gerekiyor. Bundan nasıl emin olacaksınız? Bir çok gemide, glutensiz yiyecekler için özel olarak ayrılmış alanlar bulunmakta ve aletlerin üzerinde “Glutensiz” işareti asılı olmasına dikkat etmek gerek.

 

Başka Bir Ülkede Karaya Ayak Bastıktan Sonra..

Yabancı ülkelere giderken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var, bildiğiniz ürünlerin içerikleri veya formülleri, bölgeye özgü olabilir. Örneğin, Türkiye’de glutensiz bulabildiğiniz bir markanın aynısını başka ülkede gluten içerikli bulmanız çok olası.

Dışarıda alışveriş yaparken, bildiğiniz bir ürün bile olsa, içindekiler kısmını muhakkak okuyun.

Yolculuğunuz boyunca, size özel diyet ile size hizmet verecek cruise mürettebatı sizinle iletişim hâlinde olmaya devam edecektir. Siz okyanusun, geminin keyfini çıkartın.

İyi yolculuklar!