ASYA & GURME

Konu Uzak Doğu yemekleri olunca hem merakımız kabarır hem de ufak bir tedirginlik denizinde yüzmeye başlarız. Sorular genellikle birbirine benzer: “Ne eti var?” “Baharatları neler?” Hani maksat bilmediğin bir şeyi yememek…

Ama tadına baktığınızda sizi bambaşka diyarlara alır götürür bu yemekler. Kiminin isimleri bile acayiptir, tabi bize göre. O yemeği yapana sorsanız size şeceresini çıkartır, o ıstakoz nereden gelmiş, suyuna eklenen yosunun kaynağı neresiymiş…

İşte biz de bu sayımızda biraz sizi alıp götürelim istedik. Cesaretli olduğunuzu biliyoruz, bu nedenle de güzel yemek tariflerini de yazımızın sonuna ekledik. Ying-yang uyumunu hazırlayın, çakralarınızı açın ve Uzak Doğu’nun tütsülü gizemlerini evinizde tıkır tıkır kaynayan bir tencere yemeğe çeviriverin!

Gulai Ikan Talang Masin

(Körili Tuzlanmış Balık)

Malezya, Langkawi’nin muhakkak tatmanız gereken bir çok türde yemeği vardır. Özellikle balık severler için seçtiğimiz bu yemek, levreksigillerden bir balık olan queenfish (kraliçe balığı), ananas, hindistan cevizi, limon ve köri ile hazırlanan ve sebzelerle süslenen bir yemektir.

Başlangıçta Hint-Müslüman kültürleri tarafından hazırlanan ve tüketilen bu yemek, zamanla her Malay evinde ve restoranında rastlayabileceğiniz popüler bir yemek haline gelmiş. Sebze olarak şalgam, patlıcan, domates ve fasulye ile hazırlanan bu yemek, genellikle beyaz pirinç veya domates pirinciyle bir arada sunularak ilave lezzetlendirilir.

Kare-kare

Filipinler’in en iyi yemeklerinden birisi olan Kare-kare, fıstık sosu, çeşitli sebzeler, marine edilmiş büyükbaş hayvan eti (sığır eti tercih ediliyor) ile yapılan bir güveç. Sakatat ve ısırgan otu da eklenen güveç, etin çeşitli varyasyonları, kimi zaman keçi eti veya nadiren tavuk etiyle de yapılmakta. Sık sık biberle doldurulmuş bagoong (karides hamuru) ile servis edilir. Filipinlerin çok tükettikleri otantik yemeklerden bir tanesidir.

Bebek ve Ayam Betutu

Bali’nin geleneksel yemeklerinden olan betutu, yerel baharatlar ile doldurulmuş, muz ağacının büyük yapraklarına sarılı bir piliç veya ördekten oluşur. Bu “dürüm”, 6 ya da 7 saat boyunca bir kömür ateşinde pişirilmesi ile elde edilen lezzetli bir yemektir. Bu ağır ateşte pişmenin sonucu, kemiklerinden kolayca ayrılan, zengin baharatlarla muhteşem aromalı, sulu, etli bir lezzet senfonisidir.