Güneydoğu Asya kültürü son derece seçkin ve renkli. Halihazırda çok kültürlü bir arka plana sahip kültür, inançlarını, kültürlerini, gelenek ve günlük rutinlerini kutlamak için ilham verici etkinlikleri benimsiyor. Ürkütücü piercing’lerden sokak performanslarına kadar dünyanın bu bölgesindeki festivaller başka herhangi bir yerde gördüğünüz hiçbir şeye benzemiyor. Bu yüzden en gözde festivallerden bazılarını Cruise&Travel Dergisi’nin saygın okurları için derledik.

 

Buda’nın Doğum Günü Festivali-Tayvan

Vietnam’daki Budistler’in en büyük ve en önemli kutlamalarından olan Buda’nın Doğum Günü Festivali, her yıl Buda’nın doğumunu kutlamak için düzenleniyor. Yılın bu zamanında hayır etkinliklerinin önemli olması bakımından, kutlamalar Noel’i andırıyor. Eğer tatiliniz bu kutlamalara denk gelirse, şanslı sayılırsınız; çünkü sadece renkli kutlamalara şahit olmakla kalmaz aynı zamanda Vietnam kültürünü derinden tanıma imkânı bulursunuz.

 

Bidar Yarışları- Güney Sumatra-Palembang

Dünyaca ünlü Bidar Yarışları, her yıl Endonezya Bağımsızlık Günü kutlamalarının bir parçası olarak Haziran ve ağustos ayları arasında düzenlenir. Rengarenk süslenmiş çok sayıda bot, Endonezya Bağımsızlık Günü’nü kutlamak için Sungai Musi boyunca yarışarak ve izleyiciler için renkli bir geçit töreni yaratarak yarışmaya katılır.

 

Puket Vejetaryen Festivali

Puket Vejetaryen Festivali, renkli ve görülmeye değer olabiliyor. Yine de henüz şahit olmamış olanlar için isim biraz yanıltıcı olabilir. Tanrılara yakarmak için törenler düzenlenirken, tanrılara bağlılıklarını göstermek için yapılan yanan kömürde yürümek, vücuda delik açmak, dili yarmak vs. gibi eylemler cüretkâr olmanın ötesine geçebilir.

 

Çin Yeni Yılı-İmlek-Endonezya

İmlek, baharı kutlamak için düzenlenen kutlamalara benzer bir yeni yıl kutlamasıdır. İmlek süresince aileler, ailece toplandıkları yemeklerde ve tapınaklarda bir araya gelir. İnsanların özellikle kötü ruhları uzak tuttuğu düşünüldüğünden kırmızı olmak üzere yeni kıyafetler giydikleri dikkat çeker.

 

Ejderha Teknesi Festivali-Tayvan

Çin kökenli olan geleneksel etkinlik sadece resmî tatil değil aynı zamanda Tayvan’ın en leziz yemeklerinin de tadıldığı eğlence dolu bir spor aktivitesidir. Yer yıl dünyanın dört yanından takımlar, ritme ayak uyduran bir trampetçi eşliğinde yerel takımlarla yarışmak üzere Tayvan’a gelir.

 

Malezya’nın Renkleri Festivali

Her yıl mayıs ayında kutlanan festival; müzik, dans ve renkli geçit törenleri eşliğinde dünyanın en renkli kutlamalarından birine eşlik ediyor. Kültürlerin kaynaşmasıyla ortaya çıkan festival bölgede kültürel mirasın zenginliğini ortaya koyması bakımından da önemlidir. Malezya’nın Kral ve Kraliçe’sinin katıldığı festival ziyaretçilerin renkli kostümler içindeki dansçılar, havai fişek gösterileri ve kültürel motifler eşliğinde kültüre şahit olmalarına imkân tanıyor.