Adanın mirasının, kültürünün ve geleneksel halk sanatının vitrine çıktığı festival; dans, müzik ve eğlenceyle eşleşmiş. Ayrıca davul eşliğinde dans ederken yerel yiyecek stantları, Gombey dansçılarından esinlenilerek yüzleri rengarenk boyanmış çocuklar ve yerel Gombey hediyelikleri de göreceksiniz.

 

Festival, tarihi olarak kölelik dönemine kadar uzanıyor. O zamanlar Gombey saygın bir sanat olarak görülmüyormuş. Bu nedenle de kölelerin dans etmesine yılda sadece bir kere izin veriliyormuş. Köleler de özgürce protesto etmek için maskelerle yüzlerini kapatarak dans ederlermiş. Davul vuruşuyla yapılan bu meşhur dans aslında, adaya 17. Yüzyılın başlarında tanıtılan Afrika-Karayip dans stiline dayanıyor. Geleneksel bir günlük bir etkinlik olarak başlayan Festival daha sonra muhteşem eğlenceler sunan bir hafta sonuna dönüşmüş.

Bermuda’nın ikonik sembolü olan festival Afrika, Karayipler ve İngiliz kültürlerinin kaynaşmasını yansıtıyor. Bu da müziklerine, kostümlerine, dans adımlarına ilham olmuş. Festivaller boyunca, Gombey olarak adlandırılan tipik olarak erkek dansçılar zaman içinde kazandıkları becerilerini gösteriyor. Bu arada Gombeyler sanatları ve kostümleriyle de mesaj vermeyi unutmuyor.

İhtişam göstergesi olarak tavus kuşu tüyü ve kötü ruhları kovmak için aynalarla süslenmiş renkli maskeler takmış dansçılar aynı zamanda rengarenk makyajlar da yapıyorlar. Davulun Afrika ve Karayipler kültürünü temsil ettiği eğlencelerde, davul vuruşunun dansçıya konuştuğu ve dansçının da seyirciye konuştuğu söyleniyor.