Sınırsız eğlence, uçlarda yaşanan keyif, özgürlük ve çok kültürlü çok sesli bir uyuma dayalı kendini ifade etme söz konusu olduğunda Amsterdam hiç uyumayan şehir olarak göz dolduruyor. Özgürce yeni şeyler denemeyi sevenlerin favori destinasyonlarından olan Amsterdam bütün yıl süren festivallerle donatılmış. Kültürel ve tarihiden müzik ve sosyal temelli festivallere kadar çok çeşitli seçeneklerle, Amsterdam başınızı döndürebilir. Hangisini seçeceğiniz ya da hangisine katılma fırsatı bulacağınız fark etmeksizin, hepsinden son derece keyif alacağınızdan eminiz. O zaman sizin için seçtiğimiz festivallerden birkaçına göz atmaya ne dersiniz?

 

Sinterklaas

Yeni yıl yaklaşırken, Amsterdam sokakları Noel Baba’larını yani Sinterklaas’ı ağırlamak için en renkli ve parıltılı makyajlarını yapıyor. Bu festival her yıl Sinterklaas’ın doğum gününü kutlamak üzere İspanya’dan gelişini kutlamak üzere düzenlenir. Hollanda’nın Noel Babası olarak bilinen Sinterklaas, 19 Kasım’dan 5 Aralık’a kadar çantasında hediyelerle Amsterdam sokaklarında dolaşır, kanalda geziye çıkar, atına biner ve insanları selamlar.


Ulusal Lale Günü

Lalelerin Hollanda’dan İstanbul’a mı geldiği yoksa durumun tam tersi mi olduğu yönündeki tartışmaları hatırlarsınız. Cevap hala keşfedilmeyi bekliyor. Yine de her yıl doğa uyanırken, Amsterdam’ın ünlü lale festivali, Hollanda’nın ulusal çiçeğini kutlamak üzere şehre geliyor. Festival boyunca şehrin kamusal alanlarında, müzelerinde ve Dam Meydanı da dahil olmak üzere açık alanlarında renk cümbüşü yaratmak üzere 500.000 lale tüm şehri süslüyor.

Amsterdam Işık Festivali

Gelenek olarak genç olmasına rağmen, Amsterdam Işık festivali herkesin kalbini kazandı bile ve en sevilen festivaller arasında yerini aldı. Bu kış festivali şehrin sokaklarını ve kanalı, uluslararası tasarımcılar, mimarlar ve sanatçılar tarafından hazırlanan 30 büyüleyici ışık tesisatıyla aydınlatmak üzere her yıl kutlanıyor. Bu sanatsal çalışmalar, Illuminate-Walking Tour ya da Water-Colors Boat Tour rotalarını takip ederek bir bottan, yürüyerek ya da bisikletle görülebilir.

Amsterdam Roots Festivali

Yaz geliyor ve gençler daha fazla eğlence diyor! Gerek Amsterdam’da gerek de uluslararası ünlü olan bu müzik festivali hem müziği hem de farklı kökleri kutlamak için müzik severlerin bir araya geldikleri az bulunur festivallerden biri. Geleneksel olarak Afrika kökenlerinin kutlandığı festival çoktan her Haziran’da insanlara Latin Amerika ve Afrika’dan Asya’ya dikkat çekici kıyafetler ve tüm dünyadan müziklerle dolu bir gün yaşatmak üzere yeni bir maceraya başlamış.