CRUISE SÖZLÜĞÜ

CRUISE SÖZLÜĞÜ

Bilmedigimiz kelimeler

Cruise yolculuklarında duyduğumuz ve anlamını bilemediğimiz bir takım kelimeler olur. “Acaba ne dedi ki?” diye sormayın diye bir iki tanesini buraya bırakıyoruz:

 

Atrium: Geminin açık, merkezi bölümlerine deniyor. Bu ortak bir toplanma alanı, bu nedenle destinasyonlarda bu bölümlerin tasarımlarında ciddi bir maliyete katlanılıyor.

 

Kabin Garantisi: Özel bir kabin tipi için rezervasyon sırasında özel bir kabini, numarası olmadan, düşük fiyata rezervasyon yapmanızı sağlayan özel bir teklif. Şirket size bu özel kabini garanti eder, ancak gemiye binmeden kabinin numarasını öğrenmeniz imkânsızdır.

 

Formal Night: Cruise yolculuklarının bazılarında resmi kıyafetlerle geceye katılmak gerekir. Bu tip gecelerde, yemek salonlarında ve geminin sosyal alanlarında da resmi kıyafet gerekliliği olabilir. Giyinmek istemeyenler açık büfeyi ya da oda servisini tercih ederler. Bu tip gecelerin ismi “Resmi Gece” anlamına gelen “Formal Night”dır.

 

MDR (Main Dining Room): Tercümesi gibidir, ana yemek odası. Hemen hemen tüm yolcu gemilerinde, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği servisi yapılan ve cruise ücretinize dahil olan böyle bir restoran vardır. Bazı gemilerde, MDR yerine “Formal Dining Room” tabiri de kullanılır.

 

Tender: Tüm limanlar, cruise’ların girebileceği derinlikte olmayabilir. Bu tip limanlarda, yolcular karaya çıkmak için küçük tekneler ya da feribotlar kullanırlar. Bu tekne ya da feribotlara “tender boats” denir.