ARJANTİN CRUISE TURLARINDA NEREYE GİDİLİR?

ARJANTİN-Buenos Aires

“Güney Amerika’nın Paris’i” olarak adlandırılan Buenos Aires’i, sadece Paris olarak düşünmemek gerekir. Viyana, Roma, Barselona, Havana, San Juan, Miami ve diğer büyük küresel şehirlerin tüm özelliklerini taşıyan bir şehir. Buenos Aires’te geçirilecek günler genellikle su gibi akar, gider. Şehrin ruhunu yürürken hissedebilirsiniz. Tarih meraklıları için Plaza de Mayo ve başkanlık sarayı Casa Rosada idealdir. Evita’nın mezarına uğrayabilir, onun için çiçek toplayan insanlarla selamlaşabilirsiniz. La Boca’daki parlak renkli evlerle kaplı Caminito sokağında dolaşabilir, San Telmo’nun bohem Arnavut kaldırımlarında yürüyebilirsiniz.

Casa Rosada

Plaza de Mayo’daki Pembe Ev, Arjantin tarihinin önemli kilometre taşlarından birisidir. İkinci katındaki balkonuna gözlerinizi dikin. Orada Eva Perón, yüz binlerce descamisados’u (işçiler) selamladı ki bu selam, büyük bir devrime giden yolun ilk adımıydı. Cumhurbaşkanlığı sarayının ücretsiz, rehberli turları hafta sonları ve resmi tatil günlerinde saat 12.30’da ve saat 14.30’da gerçekleşir. Genellikle çok dolu olduğu için, geminizin kara turu programı yoksa, internetten önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Catedral Metropolitana

1593 yılında inşaatının tamamlanmasıyla, Neo-Klasik ve Barok birleşiminden oluşmuş muhteşem bir yapı ortaya çıktı. Şu anda papalık müzesi olan katedral, mimari tarzının incelenmesi açısından da ideal.

Fundación Proa

Arjantin’de sanata doymak nasıl fikir? La Boca’nın rıhtımına bakan çağdaş bir sanat mekanı olan Proa, dönen sergiler, enstelasyonlar, tiyatro ve film gösterimleri ile Arjantinli sanatçılar üzerine odaklanan bir repertuvara sahip.

Entre Nos. Crónicas de La Boca (Aramızda: La Boca’nın günlükleri) sergisi, 2017’de 20. yıldönümünü kutladı. Sergi, La Boca’daki sanatsal, sosyal, mimari ve endüstriyel tarihi anlatan 300’den fazla eseri ve enstelasyonu bir araya getiriyor. Görülmeye değer.

Graffiti Mundo

Buenos Aires’in güneyini ve La Boca ve Barracas’ın tarihi, endüstriyel varoşlarını keşfedin.

Sokaklardan geçtikçe, bu sanat ve tarihle yıkanmış mahallelerde, graffiti ve kentsel sanat hareketinin bambaşka yönlere doğru şekillenmesini, sanatın dört duvar arasına sıkışmış salonlardan çıkartılıp, devasa duvarlara nasıl işlendiğini göreceksiniz. Siyaset, ekonomi bir kentin çehresini nasıl değiştirir, sorusuna da yanıt bulacaksınız, bir tarihe tanık olacaksınız.

ARJANTİN-Puerto Madryn

İlk gördüğünüz zamandan itibaren sizi şaşırtacak bir çok sürprize hazırlıklı olmanız gereken bir şehir Puerto Madryn. Patagonya’nın en canlı şehirlerinden birisi olan bu derin su limanı, Golfo Nuevo’nun doğal amfitiyatro yapısı ile özdeşleşmiş vaziyette. Arjantin’in diğer cazibe merkezlerinde giriş kapısı olan şehir, beş kilometrelik plajlarla çevrilidir. 1999 yılından bu yana UNESCO’nun miras bölgelerinden birisi olarak kabul edilen Valdes Yarımadası Doğal Koruma Alanı’na geçiş de bu şehirden gerçekleşir.

 Punta Cuevas

İlk yerleşim yeri olan bu bölgede, evler için yapılan kazıların kalıntılarını ziyaret edebilirsiniz.

Punta Tombo

Ekim ve Mart ayları arasında binlerce penguen araından yürüyebileceğiniz bir gezi nasıl fikir? Kasım ayında bebek penguenleri de görme şansınız var, Ocak ve Şubat aylarında büyüyorlar. Bu bölgeye yapılan ziyaretlerle birlikte küçük siyah beyazlı yunusları görmeniz için tekne turları da düzenleniyor. Eğer turunuz Valdes Yarımadası’na doğru devam ederse, çok sayıda deniz aslanı ve deniz fili de görebilirsiniz. Ocak ayında, doğum yapmış denizaslanlarını ve bebeklerini izlemek çok keyif verici oluyor.

Puerto Piramides

Peninsula Valdes’in tek büyük kenti. Bir çok tur burada mola veriyor. Bu bölgede güzel kumsallar, içecek ve yiyecek alanları var. Tekne turları ve  uçurtma sörfü için de bu bölge tam yeri.

Punta Loma

Puerto Madryn’in 17 km güneybatısında, deniz aslanı rezervidir. Bisikletle ulaşılabilen bu bölgede, yol kumluk olduğu için bisikletiniz kumun içine batabiliyor. Yukarı tarafta, bu kumlu yolun yan yollarından herhangi birini alırsanız terk edilmiş kayalık plajlarda kaçamak vakitler geçirebilirsiniz. Gulfo Nuevo’nun sularında eğlenen balinaları görmek için bu destinasyon doğru destinasyon. Günümüzde sayılarının 10 bin kadar kaldığı tahmin edilen devasa “Southern Right Whale” (Güney Gerçek Balinası) doğurmak için Gulfo Nuevo’nun sularını kullanıyor. Bu büyüleyici manzarayı, kıyıdan ya da iskeleden seyredebiliyorsunuz. Puerto Piramides’ten kalkan turlar ile deniz üzerinde bu büyüleyici ana tanık olabilirsiniz.

ARJANTİN- Ushuaia

Dünyanın en güneydeki şehrine hoşgeldiniz. Martial Mountains ile çevrili Tierra del Fuego’nun Isla Grande’sinin güney ucunda, Beagle Kanalı kıyılarında bulunan bu güzel şehir, dağ, deniz ve ormanların keyfini çıkarmak için birebirdir. Ushuaia’nın adı, ilkel yerleşimcileri Yaghanes ya da Yámasas Kızılderililerinin dilinden gelir ve “batıya doğru nüfuz eden koy” anlamındadır.

Bir kısmı Arjantin, bir kısmı da Şili’ye ait olan adaların ilk ziyaretçileri hapishanede cezalarını çekmek için gelen suçlulardı.

Tierra del Fuego Milli Parkı

Kentin ilk ve en önemli cazibe merkezi dünyaca ünlü Tierra del Fuego Milli Parkı, dünyanın en güneydeki milli parkıdır. Tierra del Fuego takımadalarının Arjantin tarafındaki bu devasa alan, güney Arjantin buzullarından ormanlara, şelale, göl ve doruk tepelerine kadar uzanan geniş kapsamlı doğa manzaraları ile ünlüdür. Dünyanın sonuna giden trene (Tren del Fin del Mundo) binmeyi es geçmeyin sakın.

Estacia Harberton

Kentin 40 mil doğusundaki tarihi bir aile tarafından işletilen 50.000 hektarlık bu çiftlik, turistlerin en gözde ziyaret mekanlarından bir tanesi. Otobüsle veya arabayla ulaşılabilir, ancak birçok kişi tekne turuna çıkıyor. Böylece Isla Martillo penguen kolonisini ve Isla de los Lobos’un deniz aslanlarını da keşfedebilirsiniz.

Les Eclaireur Deniz Feneri

Ushuaia gezisi sırasında mutlaka görülmesi gereken bir başka yer ise, kırmızı beyazlı deniz feneri. Genellikle Jules Verne’in romanda “Dünyanın Sonundaki Deniz Feneri” olarak ünlü San Juan de Salvamento deniz feneri (200 mil uzakta) ile karıştırması nedeniyle, bu deniz feneri kentin en tanıdık sahnelerinden biridir. Hâlâ faal durumda olduğundan, halka açık değildir, ancak Beagle Channel tekne turları ile daha yakından bakma şansınız var.

Beagle Kanalı

Keşfedilmeye değer. Kanal yerel kuşlardan, penguenlere kadar bir çok canlıyı ve aynı zamanda Ushuaia’yı çevreleyen peyzajları görmek için harika bir yol. Buzullara ve bir çok adaya da ev sahipliği yapar. Dalış da yapılabilen tekne turları ile gezmek unutulmaz anılar yaşamanıza yol açacak.

Müzeler

Bölgedeki Yámana, Arjantin ve İngiliz yerleşim yerlerini barındıran ve Museo del Presidio, Museo Antartico ve Museo de Arte Marino adlı diğer üç müzeye bağlı olan eski hapishaneye çevrilmiş bir müze olan Museo Marítimo muhakkak uğranılması gereken yerler. Fin de Mundo Müzesi, “dünyanın sonu” nun haritalarını ve bölgede bulunan arkeolojik objeleri de içermektedir. Bir başka müze de Museo Mundo Yámana.