AMAZON NEHRİ OKYANUS NEHİR

Eğer balıkların, ağaçların üst dallarına kadar sıçrayabildiği, kurbağaların çok yüksek ses tonlarında vırakladığı ve uzun kuyruklu maymunların saçlarınızla oynamak için sallandığı hareketli ve karmakarışık bir dünyayı görmek isterseniz, “bu sene yapılacaklar” listenize bu seyahati de ekleyin.

 

Amazon Nehri’ne Yolculuk

Fransız Guyanasından Peru’ya uzanan Brezilya yağmur ormanlarının kalbinde dolaşan bu devasa “okyanus-nehir”in seyir ölçeği, sizi kolayca uçuracak. Sayısız dallara ayrılan kolları ve her saniye 32 milyon galonluk bir akış hacmine ulaştığı tahmin edilen (en dolu döneminde) hızı ile dünyanın en büyük nehri olarak tanımlanır.

Fakat hiçbir istatistik Amazon’un kendisi kadar etkileyici olamaz. Yemyeşil yağmur ormanlarıyla kaplı kıyılarını yoğun şekilde geçen geniş suları, alev saçlı maymunlarıyla ve ağaçlar arasında parlayan sanki özel boyalarla renklendirilmiş papağanlarıyla ve yerel kabilelerin günlük işlerini yapacakları parlak boyalı ahşap kanoların canlı renkleriyle eşleşiyor.

Amazon’da yelken açmanın birçok yolu var. Halk, dar kano ya da renkli hamakların asılı olduğu daha büyük motorbotları kullanıyor. Ziyaretçiler gemilerde veya sağlam, iyi donatılmış nehir teknelerinde daha rahat ediyor.

Cruise yolcularının Amazon seyahatini Brezilya ya da Peru’da gerçekleştirme seçenekleri de var. İkinci olarak, Peru’nun Iquitos kentinden Ucayali Nehri (Amazon’un en büyük kolu) boyunca uzanan yolculuklarda Yarapa ve Dorado Nehirlerinin yağmur orman kıyılarını, Maranon ve Puinahua gibi diğer kollarını ve birkaç gizli siyah su gölünü keşfetme şansı da var.

 

Amazon Nehri Seyri için En İyi Zaman

Bu tamamen size bağlıdır… Ne kadar ödemek istersiniz, nereden seyahate başlamak istersiniz… “Islak” (Aralık-Nisan) döneminin de, “Kuru” (Mayıs-Kasım) döneminin de hem artıları hem eksileri var.

Yağmur ormanında yılın herhangi bir zamanında yağmur yağdığı için kuru mevsimin gerçekten kuru olmadığını unutmayın. Ancak “Kuru” zamanlarda yağış ve su seviyeleri daha düşük ve ulaşılabilir orman yolları daha fazla. Dolayısıyla şelaleleri görmek ve ormanda yaşayan insanları daha yakından tanımak isterseniz, kuru sezon en iyi zaman. Sivrisinekler tarafından rahatsız edilmeksizin kıyıların keyfini çıkartabilirsiniz. Öte yandan, ıslak mevsimde sıcaklık ortalama 12 derece daha yükselerek bu 30 derecenin üzerine çıkar.

Karadan ziyade nehirde dolaşmaktan hoşlanıyorsanız, ıslak mevsim sizin için daha iyi bir seçenektir, çünkü su seviyeleri ortalama 7 m yükselir, bu yüzden Amazon’un küçük kollarından bazılarını keşfetmek daha kolaydır. Ayrıca, daha zengin sularda yelpazeyi göreceksiniz, kısmen yüksek sular sizi orman gölgeliğine yakınlaştıracak ve o zaman bitkiler kısmen tam olarak çiçeklendiğinden maymunlar ve egzotik kuşlar bayram yapacak ve nehrin kenarına yaklaşacaktır. Ancak, sivrisinekler de sizin üzerinizde bayram yapmak için ortaya çıkabilir. Aman dikkat!

Amazon Nehri Seyir Yolları

Amazon Nehri için, üç geceden 70 geceye kadar uzanan birçok gemi gezisi programı var.

Brezilya Başlangıçlı Amazon: Amazon’a özgü güzergâhların çoğu, Manaus veya Rio de Janeiro’dan başlıyor ve Amazon üzerinden ilerleyip Macapa limanında sonlanıyor.

Peru’dan Başlayan Amazon: Üç, dört ya da yedi günlük yolculukları, Iquitos’tan başlar, Peru’daki büyüleyici kıyılar boyunca uzanır. Bu yolculuklar, farklı nehir kollarını keşfinin yanı sıra, İguana nüfusuyla ünlü Yacapana Adaları turunu ve Yarapa Nehri’nin pembe ve gri tatlı su yunuslarını ziyareti, Madgalena köyünü (dev su lilyumları evini ziyaret etmek) ve Puerto Prado’nun Cocama Kızılderilileri ile buluşmak için fırsatlar sunuyor.

Amazon artı Karayipler: Miami ya da Fort Lauderdale’deki Florida limanlarından başlayan bazı turlar, nehir üzerinde seyahate yoğunlaşmakta ve seyahati birkaç Karayip adasını (Barbados, St. Thomas, Grenada) ziyaretle birleştirmekte ve Fransız Guyanası’nda bulunan ve “Papillon”  romanında yer alan hapishaneye de ev sahipliği yapan Devil Adası’na ziyareti kapsamaktadır.

Amazon artı Güney Amerika veya Antarktika: Manaus veya Rio de Janeiro’dan başlayan daha uzun güzergâhlar biraz daha iddialı. Bazıları, Amazon’u Ekvador ve Galapagos Adaları çevresindeki yolculuklarla birleştirirken, bazıları Amazon gezisini Brezilya’nın civarındaki seyirle tamamlar. Uzun (60 gece artı) güzergâhlar, Şili’nin Valparaiso kentinde başlayıp bitiyor ve Güney Amerika ve Antarktika çevresindeki bir tur ile nehir turlarını birleştiriyor.

 Amazon Nehri Seyri Önemli Liman Noktaları

Brezilya’da başlayan çoğu Amazon nehri yolculuğu, Parintins, Manaus, Santarem, Boca de Valeria ve Anavilhanas Adaları ziyaretlerini içerecektir.

Parintins, yaklaşık 80.000 nüfusun yaşadığı bu 200 yıllık kasaba, Manaus’tan yaklaşık 350 mil uzakta olan Amazon adalarının bir parçası olan Tupinambarana Adası’nda yer almaktadır. Yoğun yağmur ormanlarının ortasında yer alıyor ve yalnızca tekneyle ya da uçakla erişilebiliyor. Ancak nüfusu, her Haziran ayında, muhteşem Boi Bumba festivali nedeniyle yoğun bir şekilde artıyor.

Boi Bumba, yerel bir efsane olan bir öküz (yerel olarak Boi olarak bilinir) ile ilgili çeşitli mizansenler etrafında dönen yarışmalarla dolu bir festivaldir. En renkli ve gösterişli Boi’yi üreten sanatçılar yarışmayı kazanırlar. Bu festival o kadar ciddiye alınır ki halk, evlerini en sevdikleri Boi’nin rengiyle boyar.

Boi Bumba zamanı değilken bile, yerel dansçılar gemi yolcularını folklorik şovlar karşılıyor ve Parentins hediyelik eşya almak için iyi bir yerdir, gemiler şehrin kalbi olan Downtown bölgesine demirler. Yerli Seleere-Mawe ve Wai-Wai kabileleri tarafından üretilen el yapımı maskeler, boncuklar, tablolar ve ahşap ürünler satan bit pazarı sadece kısa bir yürüme mesafesindedir.

Manaus

“Orman şehri” olarak bilinen Manaus, Amazon’un okyanustan yaklaşık 1.000 mil içeride uzanan en gezinilebilir limanıdır. Muhteşem Teatro Amazonas operası evi ile ünlüdür.

Adını yerel Manaos kabilesinden alan kent, hayata Brezilya kauçuk ticaretinin odak noktası olarak başladı ve görkemli Belle Epoque konakları ve 1896’da zahmetle Avrupa’dan ithal edilen taştan inşa edilen muhteşem altın kubbeli Opera’nın ev sahipliğinde 19. yüzyılın sonlarında turizmde bir patlama oldu.

Alternatif olarak, Manaus, nehir gemi gezileri için Suların Birleşmesi’ne şahit olmak ve muhteşem dev zambaklardan oluşan muhteşem bir koleksiyona ev sahipliği yapan Terra Nova Adası’nı ziyaret etmek ve basit yaşam biçimini turistlere gösteren küçük kırsal topluluğu ziyaret etmek için iyi bir seçenektir.

Santarem

Amazon’a yaklaşık 500 kilometre mesafededir. Amerikan İç Savaşı’ndan kaçan bir grup tarafından kurulmuştur.

Manaru’daki gibi, Santarem’in geçim kaynağı kauçuk ticareti üzerine kurulmuştur ve limanın etrafında bir tur atarsanız, gönderilmek üzere hazırlanan çok miktarda eşyayı göreceksiniz.

Ayrıca, oldukça güzel, resmetmeye değer yerel nehir botları ve ağaç kütüğünden oyma kanoları da  görebilirsiniz ve Santa Lucia Woods’a 28 mil uzunluğundaki Cuiaba Otoyolu boyunca gezinirseniz, maymunlar, üç parmaklı tembel hayvanlar, karıncayiyenler, diğer muhteşem yaratıklar ve papağanlar tarafından işgal edilen bakir yağmur ormanı boyunca izleri görebilirsiniz, yerel ormancılar ise 400 yerel bitki çeşidini belirlemişlerdir.

Suların Birleşmesi’ni izlemek için bir nehir botu gezisi yapmak ve daha sonra birçok egzotik kuşlara ve tropik balıklara ev sahipliği yapan Maica Gölü’nü ziyaret etmek için en uygun zaman, ıslak sezondur.

Turlar genellikle ilkel ağlar, oltalar ve zıvanalar kullanan yerel balıkçılık yöntemlerinin bir tanıtımını içerir ve Santarem’in nehir kenarındaki tahta döşemeli evlerinin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Yerel halkı tanımak, şehri gezmek hoşunuza giderse, bu fırsatları da bulabilirsiniz, ancak tavsiyemiz vahşi hayatla daha fazla ilgilenmenizdir. Her şeyden önce hayatınızda kaç kere vahşi doğada bir tembel hayvanla göz göze gelebilirsiniz?

Iquitos

Çoğu Peru güzergâhının bindirme limanı olan bu uzak kent baş döndürücü bir turizm sınırıdır. Oraya ulaşmak, kendi başına bir maceradır. Önce, Lima’ya uçulur, sonra da Iquitos’a 1,5 saatlik bir aktarma yapılır. Bazı yolculuklarda, Nauta adlı bir köye sarmaşık bir orman yolu boyunca yaklaşık 1.5 saatlik bir seyahat de söz konusudur.

Yolculuk İpuçları

Yağmur için hazırlanın

Amazon Havzası çok miktarda yağmur aldığından bu derece bereketli ve yeşil renktedir. Bir yılda yaklaşık 365 günün 200’ünde yağışlıdır ve yağışlı mevsimler arasında 60:40 oranında yağış beklediğiniz anlamına geliyor. Bu nedenle sağlam bir şemsiye ve hafif, kapüşonlu bir yağmur ceketi alsanız iyi olabilir.

Kaygan olmayan, sağlam ayakkabılar alın.

Kıyıda kullanmak için katlanabilir baston da iyi bir fikirdir.

Bol miktarda böcek kovucu kullanın.

Yanı sıra, güneş kremi ve yüzü gölgeleyen bir şapkaya da  ihtiyacınız olacak. Isı ile mücadele için hafif pamuklu giysi gerekse de uzun kollu gömlekler ve pantolon (şort yerine) giymenizde ve çoraplarınızı pantolonlarınızın üzerine geçirmeniz ve vücudunuzu mümkün olduğunca kapatmanız en iyisidir.

Dürbününüzü unutmayın.

Bazı gemilerde yolculara dağıtılır, ancak gitmeden önce kontrol etmeyi unutmayın.

Fotoğraf makinenizin lens kapağını çıkarın.

Merceğin neme uyum sağlamasına yardımcı olmak için dışarıya çıktıktan sonra kapağını açın ve bu şekilde taşıyın, aksi takdirde bulanık bazı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Her zaman şişe su taşıyın.

Dikkatli değilseniz, sıcak, nemli iklim sizi susuz bırakabilir.